A berliniek kényszer szülte „divatja” úgynevezett WG-ben (Wohngemeinschaft) élni, azaz megosztani a lakásukat másokkal. Ha már több mint egy hónapra jövünk, érdemes becsatlakozni egybe. Én is így lakom, de mit mondjak, nem könnyű. És én a szerencsések közé tartozom.
Itt nagyon kevesen birtokolnak ingatlant, a lakásokat a fővárostól bérlik a „tulajdonosok” is, azaz az egyes számú bérlők. Szigorú szabályai vannak, hány főnek adhatják ki a további a szobákat, de mivel a bérleti díj egyre drágább, így sokan trükköznek. (Itt óriási lakások vannak, egy átlag belvárosi otthon négy szobából és a közös helyiségekből áll.) Főleg télen durva a helyzet, mert ilyenkor még azok is összebútoroznak, akik a melegebb hónapokban inkább vannak egyedül, olyan drága a fűtés. Eddig akárhány társaságba mentem, a wg-k szóba kerültek. A legtöbbször nem a legszebb hangon szóltak róluk. Egyik itteni haverom egyik rossz helyről cuccol a másikba. „Ez nem valóság – tombolt legutóbb is – azt hittem, ez az új kégli rendben lesz, épp egy hónapja költöztem be. Megállapodtunk egy összegben, amit első hónapra ki is fizettem, és most, mikor letelt az idő, a fickó elém tett még egy kimutatást. Külön pénzt kér a mosógép és hajszárító használatért is. Ráadásul tovább sem tudok lépni, azt mondta, hogy aláírtam, ha mennék, kell hoznom magam helyett másik bérlőt. Nos, nincs egy haverom sem, akinek ezt a smucig és alattomos fazont szívből ajánlanám…”. Ez a fiú már évek óta vándorol egyik helyről a másikra, mindenhol van valami baj. Kinti barátnőm, Anna sem járt jobban. Ő dolgozni jött, de átélte – mint én – azt, hogy otthonról, interneten lehetetlen lakást találni. Sok a hamis hirdetés, eleve gyanús, ha a központban kínálnak garzont 300 euro-ért, hiszen akik kint vannak tudják, hogy 350 alatt egy szoba sem jöhet szóba… (Arról még nem is beszéltem, hogy egyedüli lakást kivenni külön procedúra.) Ki kell jönni, és egy ideig hostel-ben húzni meg magunkat, és járni lakásról lakásra. Mert a bérbeadók válogatnak, az egyre több kitelepülő miatt többen keresnek lakást, mint amennyi létezik. Anna vagy harminc helyen volt, mindig többedmagával, míg végül kétségbeesésében még örült is, mikor egy – évek óta munkanélküli segélyen élő – lengyel házaspár odavette. Beköltözéskor derült ki, hogy közben a közös helyiséget, ami a konyha is egyben, kiadták egy brazil alkoholistának. Anna gyakran jön haza Magyarországra, minden hónapban öt napot. Egyszer egy nappal korábban érkezett, és mit lát? Hogy az ágyában egy középkorú úr horkol. A házaspár erre annyi mondott, hogy mit zavarja ez őt, eddig is mindig kiadták a helyet ezekre a napokra, ő úgysem volt itt. Így már értette Anna, miért volt gyakran cigifüst az ő nem dohányzó kuckójában… Másik ismerősömre egy részeg holland esett rá a csak maguknak kivett lakásban – és még csak nem is tiltakozhatott, a szerződésben nem volt benne, hogy kizárólag az övé az ingatlan.
Nálam négyen vagyunk, egy japán lány, egy koreai lány, egy magyar férfi és én. Mindenki nagyon rendes, de valahogy nem tudok hozzászokni az ázsiaiak legendás udvariasságához. Legutóbb Yurim, a koreai lány kért tőlem egy szál cigit. Csak azért bántam meg, hogy adtam, mert még négy nap múlva is ez volt a téma. Meglátott, kezét összekulcsolta, és mondta: „Köszönöm a múltkori cigarettát.”. Legutóbb egy sütit hagyott kint nekem: „Anyám küldte, de neked adom, a cigi miatt.” Elég kényelmetlen volt. Másik barátom szintén egy japán emberrel lakott. Összerakta neki az IKEA asztalkáját, tényleg nem volt egy nagy ügy. Még egy hónap múlva is hajlongott az illető…